- Z płyty laminowanej – otrzymuje się w wyniku uszlachetniania powierzchni płyt wiórowych, pokrywając je utwardzonym w wysokiej temperaturze tworzywem warstwowym impregnowanego żywicami – laminatu. Ich powierzchnia może być matowa, półmatowa, półbłyszcząca, błyszcząca. Dostępne są w szerokiej gamie kolorów – aż 180 barw!
- Blat z płyty laminowanej lub mdf-u jest odporny na wysoką temperaturę, ścieranie i zaplamienie. Co więcej jest też niedrogi. Należy jednak unikać ich kontaktu z parą wodną, która może powodować ścieranie.
- Z drewna – do kuchni rustykalnych idealnie sprawdzi się blat z litego drewna (np. buku, dębu), do nowoczesnych natomiast z klejonego. Jest one trwalsze i nie rozsycha się. Łatwo jest uzyskać odpowiedni kształt blatu, trzeba go jednak odpowiednio zabezpieczyć przez polakierowanie lub zaolejowanie. Blaty drewniane nadają kuchni naturalnego wyglądu i dodają jej charakteru. Są jednak droższe i nieodporne na bardzo wysoką temperaturę.
- Z kamienia – jest niezwykle wytrzymały na temperaturę, a krojenie na jego powierzchni nie powoduje zadrapań i ścierania. Trudno go jednak dokładnie dopasować do kształtu mebli i jest droższy niż blat z płyt laminowanych czy drewnianych.